KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Blyertsteckning 17323018

nr 1732 3018

Anna Kallstenius

(1872-1966), Sverige

Blyertsteckning, Porträtt av flicka. Signerad. Blyerts på papper. Bildmått: ca 52x43 cm, yttermått inklusive ram: ca 61x50 cm. Anna Kallstenius bodde i Nacka men var syster till Gottfrid Kallstenius på Krokvägen 1B i Storängen

Anna Kallstenius, svensk skulptör född i Västervik 1872, död 1966 i Nacka.

Utrop:

500 kr

Såld:

600 kr

måndag 20 oktober 2025
kl 19:50:00

  • Tema
  • 20 okt

Storängenkonstnärer

Läs mer om Storängenkonstnärer

Anna Kallstenius

Läs mer om Anna Kallstenius